czwartek, 1 listopada 2012

Wspomnienia o tych , którzy już odeszli...

1 Listopad - dzień zadumy , refleksji , ale także wspomnień.
Z siatkarskiego świata także odeszło kilka wspaniałych , zasłużonych sportowców , najlepszy trener , dzięki któremu zdobyliśmy dotychczas jedyne złoto olimpijskie w siatkówce ....

Arkadiusz Gołaś (ur. 10 maja 1981 w Przasnyszu, zm. 16 września 2005 roku w Griffen w Austrii) – polski siatkarz, olimpijczyk, reprezentant Polski w latach 20012005.
Zginął 16 września 2005 r. w wypadku samochodowym na austriackiej autostradzie A2 w Griffen koło Klagenfurtu. Prowadzony przez żonę samochód niespodziewanie zjechał na prawo i uderzył w betonową ścianę. Gołaś zginął na miejscu, a jego żona trafiła do szpitala. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Prywatnie przyjaciel Krzysztofa Ignaczaka . Gołaś występował z numerem '16' , po tym tragicznym wypadku na znak pamięci o swym najlepszym koledze z drużyny numer przejął właśnie Ignaczak.

  • Srebrny medal zdobyty przez reprezentację Polski w XVI Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn został zadedykowany Arkadiuszowi Gołasiowi. Podczas ceremonii wręczania medali wszyscy polscy zawodnicy weszli na podium w koszulkach z numerem "16", z którym Gołaś występował w siatkarskiej reprezentacji.
  • 6 grudnia 2006 za wybitne osiągnięcia sportowe, został pośmiertnie odznaczony ZłotymKrzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego[3].
  • Jego imieniem została nazwana hala sportowo-widowiskowa w Ostrołęce, w której począwszy od 2006 r. odbywa się corocznie memoriał im. A. Gołasia.
  • Imię Arkadiusza Gołasia otrzymała także hala sportowa przy Publicznym Gimnazjum Nr 1 im. Szarych Szeregów w Kraśniku, jej otwarcie odbyło się 19 maja 2010 r. Szarfę przecięła mama tragicznie zmarłego siatkarza.
"Do bloku skoczył najwyżej jak mógł , za ręce złapał go sam Bóg"


Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu)[1] – polska siatkarkareprezentantka Polski, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005.Agata Mróz zmarła na białaczkę zaraz po przeszczepie szpiku kostnego , który nie przyjął się w jej organizmie. Pozostawiła małą córeczkę.

Pod koniec 2009 roku został rozegrany Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. W turnieju wzięły udział polskie, jak i zagraniczne zespoły. Na parkiecie pojawiły się zawodniczki ówczesnego mistrza Polski MKS Muszynianki Muszyna, wicemistrza i zdobywcy Pucharu PolskiBKS Aluprof Bielsko-Biała oraz zespoły ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji) i Palma Volley Mallorca (wicemistrz Hiszpanii). Patronat nad memoriałem objęły trzy prezydentowe - Maria KaczyńskaJolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa[3]. W dniach 17 - 19 września 2010 r. ponownie w Hali Katowickiego Spodka odbywa się II edycja Memoriału. Tym razem w turnieju biorą udział reprezentacje narodowe kobiet z Czech, Chrowacji, Serbii i Polski. Turniej, nad którym patronat objęła Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej, będzie rozgrywał się o puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Natomiast o oprawę artystyczną zadbają polscy artyści, m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", Feel, Kabaret Rak oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Ponadto swój udział potwierdziły przede wszystkim takie fundacje jak: Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja im. Agnieszki Osieckiej "Okularnicy", Fundacja "Iskierka", Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi i inne.

Imię Agaty Mróz-Olszewskiej w czerwcu 2009 r. otrzymała nowa hala sportowa w Kole - jest to pierwszy taki obiekt, upamiętniający siatkarkę. Publiczne Gimnazjum w Średniem Dużem oraz dnia 07.10.2011 w Bobolicach woj. zachodnio-pomorskim zostało mianowane, im. Agaty Mróz. Hala widowiskowo sportowa w Dąbrowie Tarnowskiej również nosi nazwę Agaty Mróz Olszewskiej
W 2012 roku powstał film Nad życie opowiadający o życiu Agaty Mróz. Film opowiada o jej życiu prywatnym, szczęśliwej miłości, narodzinach dziecka i walce z chorobą, którą przegrała. Premiera filmu miała miejsce 11 maja 2012 r. W rolę Agaty wcieliła się Olga Bołądź.

Hubert Jerzy Wagner, właściwie Hubert Aleksander Wagner (ur. 4 marca 1941 w Poznaniu, zm. 13 marca 2002 w Warszawie) – polski siatkarz i trener siatkarski. Ojciec Grzegorza Wagnera.
Zginął w wypadku samochodowym w Warszawie przy ul. Wspólnej 13 marca 2002 roku. Około godziny 11 stracił panowanie nad samochodem i uderzył w inne pojazdy. Przyczyną był zawał serca. Zmarł pomimo szybko udzielonej pomocy medycznej.
22 października 2010 r. został przyjęty do amerykańskiej galerii siatkarskich sław (ang. Volleyball Hall of Fame)
Jako trener był twórcą największych sukcesów polskiej siatkówki. Znany z wielkiej surowości i wymagań, przez co zyskał sobie przydomek "Kat". Był trenerem bardzo konsekwentnym. Prowadzona przez niego męska drużyna zdobyła mistrzostwo świata w Meksyku w 1974 roku i złoty medal olimpijski w Montrealu w 1976. W mistrzostwach Europy w 1975 roku Polacy wywalczyli srebrny medal.
Od 2003 roku w Polsce jest organizowany turniej siatkarski – Memoriał Huberta Jerzego Wagnera[3]. W latach 2003–2008 odbywał się w Olsztynie (choć niektóre mecze odbywały się także w Iławie, Ostródzie oraz w Elblągu), rok później w łódzkiej Atlas Arenie, w roku 2010 w bydgoskiej Łuczniczce, natomiast w 2011 roku w katowickim Spodku. W 2012 roku Memoriał odbył się w Centrum Rekreacyjno Sportowym w Zielonej Górze. Memoriał ten wygrali Polacy2 komentarze :

  1. POKÓJ ICH DUSZOM...

    OdpowiedzUsuń
  2. za każdym razem, kiedy czytam o Gołasiu to mi się płakać chce :(

    OdpowiedzUsuń