sobota, 28 maja 2016

Kwalifikacje olimpijskie w Tokio: Francja z problemami, irańska zabawa z Australią

Pierwszy dzień turnieju w Tokio dobiegł końca. Polacy oraz Francuzi w swoich meczach byli faworytami do wygrania. Tak też się stało. Jednak nie obyło się bez problemów. Polacy pokonali Kanadyjczyków dopiero po tie-breaku, natomiast Francuzi mięli ciężką przeprawę z bezkresnymi Chińczykami.
Fot: FIVB
W pierwszym dniu światowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janerio zaprezentowało się osiem zespołów. Na początek reprezentacja Iranu nie dała najmniejszych szans na zwycięstwo Australijczykom, których pokonała pewnie 3:0. Wprawdzie wynik był do przewidzenia, bowiem drużyna z południowej półkuli ziemi nie prezentuje światowego poziomu, natomiast nieobliczalny Iran z nowym trenerem Raulem Lozano to niemiłosiernie mocny i głody sukcesu zespół. W meczu Francuzów z kadrą Chin nie obyło się bez większych sensacji. Bez wątpienia to Trójkolorowi byli faworytem w tym starciu, ale Chińczycy również tanio skóry nie sprzedali. Mistrzowie Europy niespodziewanie stracili seta, a w kolejnych partiach mięli widoczne nie tylko dla kibiców upadki. Ostatecznie jednak wygrali spotkanie za trzy punkty i w dniu jutrzejszym zmierzą się z reprezentacją Polski. W przedostatnim spotkaniu pierwszego dnia olimpijskich kwalifikacji podopieczni Stephana Antigi w pięciu setach ograli Kanadyjczyków i zapisali na swoim koncie pierwsze dwa punkty. Polacy fenomenalnie rozpoczęli seta pierwszego, ale potem również popełniali błędy własne co skutkowało dwiema przegranymi partiami. W tie-breaku godne zauważenia zagrywki środkowego Mateusza Bieńka i atakującego Bartosza Kurka poprowadziły biało-czerwonych do wymarzonej inauguracji turnieju. W ostatnim meczu dzisiejszego dnia gospodarze turnieju Japończycy przy pełnych trybunach zagrali z Wenezuelą. Wenezuelczycy tylko w pierwszej partii spotkania zdołali postawić swoje warunki gry, którą wygrali na przewagi do 26.